Markety świąteczne, zwane Weihnachtsmarkt to tradycja kojarząca mi się przede wszystkim z Niemcami, jednakże pojawiają się także w Austri i wielu innych zakątkach świata (także w Szwecji). W Polsce tego typu markety można zobaczyć w grudniu w stolicy i największych miastach, choć oczywiście nie jest to reguła i nawet moje nieduże miasto rodzinne próbowało coś takiego stworzyć. I choć słyszałam o tych miejscach od lat, to nigdy do tej pory nie udało mi się tam wybrać. W grudniu zmobilizowaliśmy się jednak ze znajomymi i postanowiliśmy zrobić jednodniową wycieczkę samochodową. 
Po przyjeździe przywitał nas mroźny Berlin, który zachęcał do ogrzania się kubkiem grzanego wina. 
Christmas markets, called Weihnachtsmarkt it’s a tradition mostly connected to Germany, but of course you can find them also in Austria and many other places (like Sweden). In Poland that kind of markets you can see in December in the capitol and few biggest cities, but of course it’s not a rule, and even my small hometown tried to come up with one as well. And even though I heard about those places for many years, I never managed to visit any. So during December we made a mobilization with my friends and succeeded to have a one-day car trip. 
After the arrival we were welcomed by frosty Berlin, which encouraged us to warm ourselves up with mulled wine. 
Co można było znaleźć w markecie w Berlinie? Przede wszystkim pyszne grzane wino w kilku smakach (najlepsze było pomarańczowe), a także łakocie w każdej formie – głównie ogromne pierniczki, orzechy w miodzie i jabłka w czekoladzie i karmelu. Muszę przyznać, że wyglądało to fantastycznie. Z każdej strony otaczały nas tłumy osób korzystających z lodowiska, spacerujących pośród mini-ognisk, pijących wino i cieszących się ze świątecznej atmosfery.
Market który odwiedziliśmy znajdował się na Alexanderplatz, jednak w mieście było wiele podobnych miejsc.
What you can find in Berlin’s market? Most of all, delicious mulled wine in few spices (the best was orange), and sweets in every form – big gingerbreads, nuts in honey, and apples in chocolate and caramel cover. I must say it looked fantastic. We were surrounded by people enjoying skating rinks, wandering close to mini-campfires, drinking wine and enjoying christmas atmosphere. The market we’ve visited was on Alexanderplatz, but there were many similar places in Berlin. 
Bliskość Berlina była dla nas atutem, dzięki czemu nie mieliśmy problemów organizacyjnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować podobne wyprawy przy pomocy stron podróżniczych, np: http://www.jaworzyna.com.pl/

Odwiedziliście kiedyś taki świąteczny market? /
Have you ever visited a christmas market?