DIY: Restoring candle lantern

 
Witajcie! Nie zawsze mam czas na stworzenie poradnika DIY (ang. zrób to sam) z prawdziwego zdarzenia, lub zbudowanie czegoś od podstaw (jak w przypadku mojej domowej szklarni – o której można poczytać TUTAJ). Zazwyczaj skupiam się na odnawianiu przedmiotów, które mogą dzięki temu zyskać nowe życie i posłużyć jako domowa, czy ogrodowa ozdoba. Tym razem zabrałam się za odrestaurowanie starej latarenki – a właściwie jej pozostałości. Rok temu znalazłam ten metalowy element w odmętach garażu i do tej pory nie mam pojęcia skąd się tam wziął. Był szary, odrobinę zardzewiały i połamany w kilku miejscach. A teraz, gdy opisuję mój pomysł na blogu, latarenka świeci się na balkonie, nadając klimat pomieszczeniu. Zatem jeśli macie pod ręką niepotrzebne kawałki drewna, czy tak jak ja – stary stelaż, być może zainspiruję was do zaopiekowania się nim. Zamiast kupować gotową ozdobę, czasem warto spróbować zrobić jedną samemu. Zaczynajmy! 🙂
Hi! Not always I have the time to make a really big DIY, or building something totally from the stratch. Usually I’m focusing on restoring the objects, which can get a new life thanks to that and be used as home or garden decoration. This time I started restoring old candle lantern – or at least what remained from one. A year ago I found this metal element in the back of the garage and since that time I’ve no idea who bought it or brought it there. It was gray, rusty and broken in a few places. And now when I’m describing my idea, the lantern shines nicely on my balcony making great atmosphere. So if you have any useless pieces of wood to make it completely by yourself (HERE) or metal – just like me, maybe I will inspire you to take care of it. Instead of buying a finished products, sometimes it’s good to try to make it by ourselves. Let’s start! 🙂
 
POTRZEBUJECIE:
– drewnianego, lub metalowego stelaża, który nada się do użycia jako latarenka
– biały matowy spray 
–  kawałki szkła (np. ze starych szyb, niepotrzebnych ramek)
–  spray ,,efekt szronu” (frosted glass effect)
– nożyk do cięcia szkła, lub szlifierka kątowa z tarczą do szkła
– miarka oraz marker do zaznaczenia miejsc do cięcia
– przyda się też coś do wyczyszczenia elementów oraz mata do podłożenia pod szyby (w czasie pryskania spray’em)
– opcjonalnie: pistolet na klej, aby szybki się nie ruszały.
– na koniec: 1 świeczka, lub podgrzewacz.  
YOU NEED:

– wooden or metal stelage which can be used as lantern

– white matte spray 
– pieces of glass (from old windows or old frames)
– spray “frosted glass effect” 
– a knife for cutting glass or other tool you have 
– marker to mark the places to cut and a measuring tool
– you need something to clean the elements and to protect the floor while you spray the glass (old newspaper is just fine)
– optiona: glue gun so the glass won’t move after putting it in the right place
– in the end: 1 candle or tealight

WYKONANIE:
Posiadając gotowy stelaż, zmniejsza się ilość pracy, którą musimy włożyć w odnowienie latarenki. Warto rozejrzeć się po garażowych gratach w poszukiwaniu czegoś podobnego, bo czasem zdarza się, że przedmiot kompletnie nie związany z dekoracją, może za nią posłużyć.
Na samym początku zespawałam połamane elementy oraz wyczyściłam całość.

HOW TO MAKE:
If you have a metal stelage your work is minimalized. It’s good to take a look in your garage for something similar, because it happens than an object which is totally not connected to decoration – can become one. In the very beginning I glued the broken elements and I cleaned the whole thing.

W międzyczasie rozejrzałam się za szybkami do latarni. Wykorzystałam do tego stare okna i pocięłam je używając szlifierki kątowej z tarczą do szkła. Przydała mi się do tego miarka, by całość idealnie do siebie pasowała. Wyczyściłam je i odłożyłam na bok. Ich wymiary to 18x19cm. 

In the meantime I took a look for the glass to my lantern. I used old windows and I cut it into pieces. Measured first so everything would fit perfectly. I cleaned them and put aside (size of each is 18x19cm).

 
Do malowania wzięłam biały spray samochodowy. Nadaje się także do elementów metalowych. Z większej odległości nałożyłam kilka cienkich warstw farby, by całość była dobrze pokryta.
For painting I used white car spray. Can be used for metal parts. I sprayed by keeping a distance and usef a few layers of paint to cover everything.
 
Po tym jak latarnia została już przeze mnie pomalowana, odwiesiłam ją aby wyschła. Zabrałam się za szybki. Zamarzył mi się efekt szronu, więc zaopatrzyłam się w odpowiedni spray. Wystarczyło popryskać szkło z odległości ok. 20 centymetrów i odstawić na kilka minut. Efekt który uzyskałam bardzo przypadł mi do gustu. Nie zmywa się, a jednocześnie wygląda bardzo ładnie i nadaje się do przechowywania na zewnątrz (np. na balkonie).
After the lantern has been painted, I hung it to dry. I started with glasses. I wanted a frosty effect so I bought a proper spray. It’s enough to spray it with 20cm of distance and leave for a couple of minutes. I liked the effect so much. You can’t wash it off and looks pretty and can be stored outside (for example on the balcony).  
 
Szybki włożyłam w odpowiednie miejsca w latarence i dla pewności lekko podkleiłam używając gorącego kleju. Do środka wstawiłam dużą świeczkę (w przypadku balkonu, czy tarasu może to być też świeca antykomarowa).
I’ve put the glass parts in the proper places in the lantern and glued it a little bit with hot glue (from glue gun). I’ve put a big candle in the inside (for balcony or garden you can also use an anti mosquito candle).

 Gotowe! 
Ready!

Odnawialiście kiedyś tego typu przedmioty? 🙂
Did you ever restore that kind of objects?