Ekscytacja mieszała się ze szczęściem – jesteśmy w Helsinkach! Z głowami pełnymi pomysłów, ale nie posiadając sprecyzowanego planu zwiedzania, najpierw chcieliśmy spotkać się z naszą fińską koleżanką, która akurat wtedy przebywała w mieście. Świetnym pomysłem było zobaczyć Helsinki razem, ponieważ nie tylko opowiedziała nam wiele ciekawostek o mieście, ale także o języku fińskim, który jest strasznie trudny i nie brzmi w ogóle jak szwedzki, do którego już się przyzwyczailiśmy. Zaczęliśmy więc od zakupienia kart miejskich, które pozwoliły nam na użycie wszystkich środków transportu (także promu!). A moimi punktami, które musiałam zobaczyć była Helsińska katedra (Helsingin toumiokirkko po fińsku), jak i główna stacja ze świetną wieżą zegarową.

*English: It was excitement mixed with happiness – we’re in Helsinki! With open minds about sightseeing, first of all we wanted to meet up with our Finnish friend, who at the time has been in the town. It was a wonderful idea to see the city together, because not only she told us many fun facts about Helsinki, but also about Finnish language, which is crazily difficult, and sounding completely not similar to Swedish, to which we already managed to get used to. We started with purchasing the city cards, which allowed us to use any public transportation (also a ferry!). My “must see” was Helsinki’s Cathedral (Helsingin tuomiokirkko in Finnish), as well as the main station with a great clock tower.

 
Dzień nie był zimny, ale bardzo wietrzny. Ponieważ mogliśmy użyć promu, koleżanka zabrała nas na wyspy, gdzie mogliśmy zobaczyć mury obronne, tunele i inne świetne budynki, które były częścią fortu zwanego Suomenlinna. Widzieliśmy też szkołę ulokowaną na pobliskiej wyspie. A po przejściu się dookoła natrafiliśmy na wiele fajnych plaż z dostępem do morza, jak i schrony i składy, które wyglądały jak domy hobbitów! I oczywiście, było tam setki mew.
*The day was not cold, but incredibly windy. Because we could use a ferry, our friend took us to the islands, where we could see the defence walls, tunnels and other great buildings connected to the fort. It was called a Suomenlinna Sea Fortress. We also saw a school that is located on another island nearby. After walking around we saw many beaches with an access to the seaside, as well as old shelters and storages, which looked like hobbit houses! And of course, there were hundreds of seagulls everywhere.
 
Przeszliśmy się dookoła pięknego miasta, nacieszyliśmy słońcem, zachodem a później udaliśmy się do irlandzkiego baru zwanego Molly Malone, gdzie serwowali świetnego drinka o prostej nazwie ,,Long Drink”. Nasz pierwszy dzień w Helsinkach był bardzo udany i wszystkim podobało się jednakowo. Zmęczeni długimi godzinami chodzenia postanowiliśmy wrócić do hotelu, by na następny dzień mieć moc do dalszego zwiedzania!
*We have walked around the beautiful city, enjoying the sun, the sunset and after all also heading into the local pub called Molly Malone’s Irish Bar, where they served a great drink called simply “Long Drink”. Our first day in Helsinki was really good and we enjoyed the time there. Tired of walking we decided to come back to our hotel, to have new powers to sightseeing the next day! 
 
Gdy tak chodziliśmy i podziwialiśmy miasto stwierdziłam, że mogłabym tam bez problemu zamieszkać. Niekoniecznie na tak ruchliwej ulicy, jak na zdjęciu powyżej, ale jeśli ktoś zaproponowałby mi przytulny apartament w nowoczesnym stylu (jak tutaj: http://urzadzamypodklucz.pl/) – z pewnością nie powiedziałabym nie, choć nie jestem fanką życia w wielkim mieście! 🙂 A jak jest z wami- wolicie centra miast, czy wiejski spokój?
When we walked around and enjoyed the city, I thought I could live there easily. However maybe not on the crowded street like this above, but if somebody would offer me a cozy apartment in the modern style, I wouldn’t say no – even though I’m not a fan of living in the big cities. 🙂 And how is it with you – do you prefer city center or calm village? 

Poniżej znajduje się Katedra Ortodoksyjna (,,sobór zaśnięcia matki bożej w Helsinkach”- polska nazwa nie do końca się komponuje). 
Below you can see an Uspenski Orthodox Cathedral.